School Clubs

Shawnee Mission East 2019-2020

 *Club information is posted daily on the school announcements.  Please watch for updates and/or changes to the information below.  If you have questions, please see the sponsor listed in their classroom.

Baking Club 
Sponsor:
  Mercedes Rasmussen
Meetings: Stop by Room 500

Bollywood Dance Club 
Sponsor:
  Melanie Miller 
Meetings: Dance Room on the 1st floor at 2:45pm on Fridays

Categories Team 
Sponsor:
  Kevin Wiesner 
Meetings: Room 509 at 2:45pm on Wednesdays

Diversity & Inclusion 
Sponsor:
  Samantha Feinberg 
Meetings: 1st Thursday of the Month in Room 514 at 2:45

East for Water Club
Sponsor:
  Erica Jablonski 
Meetings: Room 303 at 2:45pm on Mondays

Ethics Club 
Sponsor:
  Jennifer Holder 
Meetings: Stop by Room 512 for more info

Everytown for Gun Safety
Sponsor:
  Stephen Laird
Meetings: Stop by Room 306 for more info

Family Career and Community Leaders of America Club (FCCLA)
Sponsor: 
Samantha Abel
Meetings:  1st Thursday of the Month in Room 227 at 2:45

Feminist Club 
Sponsor:
  Steven Klein 
Meetings: Room 317 at 2:45pm on Wednesdays

FreeLancer – Literary Magazine
Sponsor:
 Amy Andersen
Meetings:  Room 522 at 2:45 on Thursday.

French Club
Sponsor:
  Gina Halksworth & Laure Losey
Meetings:  3rd Monday of the Month in Room 501 at 2:45

French Honors Society
Sponsor:
  Gina Halksworth & Laure Losey
Meetings:  1st Monday of the Month in Room 501 at 2:45

Gay Straight Alliance
Sponsor
:  Melinda DiGirolamo
Meetings:  Room 524 at 2:45PM on Thursdays.

GLOW Club
Sponsor
:  Amanda Doane
Meetings:  Room 504 at 2:45PM on Wednesdays.

Happy Club
Sponsor
:  Steven Appier
Meetings:  In front of Nurse's office at 2:45PM on Thursdays.

International Club
Sponsor:
 Brenda Fishman
Meetings: Library, 2nd Wednesday of the month.

Jewish Student Union
Sponsor
:  Brenda Fishman
Meetings: 3rd Wednesday of the Month in Room 307 at 2:45

Math Club
Sponsor
:  Chris Burrows
Meetings:  Room 419 at 2:45PM on Wednesdays

Minding your Mind
Sponsor
:  Adam Finkleston
Meetings:  Room 204 at 2:45PM on Fridays.

Model United Nations 
Sponsor
:  Steven Klein
Meetings:  Every other Monday at 2:45PM in Room 317.

National Honor Society
Sponsor
:  Melinda DiGirolamo
Meetings:  Room 524 at 2:45PM

New to East Community Club
Sponsor
:  Jennifer Holder
Meetings:  Room 512 at 2:45PM on Thursdays.

Pep Club
Sponsor:
  Jodie Schnakenberg and Ken Foley
Meetings:  Room 205 at 7:15AM Tuesdays.

Photography Club
Sponsor:
  Adam Finkelston
Meetings:  Room 204 at 2:50PM on Tuesdays

Printmaking
Sponsor
:  Adam Finkleston
Meetings:  Room 204 at 2:45PM on Thursdays.

Robotics Club
Sponsor:
Vinnie Miller and Brian Gay 
Meetings: Room 105 at 2:45pm on Mondays

SHARE (Students Helping in Areas Related to Education)
Sponsor: 
Krissie Wiggins and Cheryl Kaplan
Meetings:  Sign up for events held during the year at the SHARE Sign Up in the Fall.  See Ms. Wiggins or Ms. Kaplan in Room 463.

Sign Language Club
Sponsor:
  Jennifer Hensley
Meetings: Room 207 at 2:45PM on Wednesdays

STEM
Sponsor:
  Jennifer Davis
Meetings: 1st Monday of the Month at 2:45PM in Room 300A

Student Council
Sponsor: 
Brenda Fishman/Hannah Pence
Meetings:  Room 307 and Room 412.

Student Mental Uccuity
Sponsor:
  Mary Holsworth
Meetings: Stop by Room 319 for info

Ukulele Club
Sponsor:
  Adam Keda
Meetings: Room 212 at 2:45PM on Mondays

Ultimate Frisbee
Sponsor:
  Jerrod Bardwell
Meetings: Available Field at 2:45PM on Wednesdays

Young Democrats
Sponsor:
  Samantha Feinberg
Meetings: Stop by Room 514 for more info 

Young Republicans
Sponsor:
  Andy Sandoy
Meetings: Stop by Room 407 for more info 

Youth in Government Club
Sponsor:
  Stephen Laird 
Meetings: Room 313 at 2:45PM on Thursdays.

ZINE
Sponsor:
  Adam Finkleston
Meetings: Room 204 at 2:45pm on Mondays